flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Господарський суд Одеської області

Заступник голови господарського суду Пригуза П.Д. взяв участь у слуханнях комітету Верховної ради з економічної політики на тему "Відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом: шляхи підвищення ефективності чинної системи"

00 0000, 00:00

          22 квітня 2015 року Комітет Верховної Ради України з питань економічної політики провів слухання на тему "Відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом: шляхи підвищення ефективності чинної системи".

Метою проведення Комітетських слухань стало обговорення проблемних питань практики застосування Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону від 22 грудня 2011 року № 4212-VI. (далі - Закон), які сформувалися в Україні після набрання ним чинності протягом 2013-2014 років, та напрацювання пропозицій щодо їх законодавчого виправлення.

У роботі заходу взяли участь заступник Голови ВГСУ Сергій Могил, судді третьої судової палати Ірина Панова (секретар палати) та Володимир Поліщук, суддя другої судової палати Олена Яценко, заступники голів господарських судів Дніпропетровської і Херсонської областей Ніна Камша та Павло Пригуза, представники інших комітетів Верховної Ради України, центральних органів виконавчої влади, громадських організацій та наукових установ.

Зокрема, з вітальним словом від USAID та доповіддю "Шляхи досягнення ефективності процедур банкрутства та підвищення показників у рейтингу Світового банку "Doing Business" до передбачених Стратегією сталого розвитку "Україна-2010", схваленої Указом Президента України від 12 січня 2015 року № 5/2015" виступила Директор Центру комерційного права Валентина Данішевська.

На проблемних питаннях, які виникли під час реалізації норм Закону, та пропозиціях Міністерства юстиції України як головного органу у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері банкрутства, щодо вдосконалення законодавства з питань банкрутства зупинився заступник Міністра юстиції України Антон Янчук.

Про заходи, що вживаються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України як головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності з метою недопущення або мінімізації банкрутства підприємств у пріоритетних галузях державного сектору економіки, та пропозиції щодо їх законодавчого забезпечення розповів заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Руслан Корж.

Директор департаменту погашення заборгованості Державної фіскальної служби України Володимир Тарасенко виступив з пропозиціями, які мають бути врегульовані на законодавчому рівні або відповідними нормативно-правовими актами з метою захисту права власності та запобігання банкрутства підприємств через механізм стягнення податкового боргу.

Голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна розповіла про вплив процедур банкрутства на формування бізнес-клімату в Україні з точки зору державної регуляторної політики.

У свою чергу суддя, секретар третьої судової палати ВГСУ Ірина Панова присвятила свій виступ судовій практиці щодо застосування нової редакції Закону та найбільш проблемним і принциповим питанням, які потребують вирішення шляхом прийняття змін до законодавства.

Пригуза П.Д. загострив увагу учасників обговорення на необхідності створення зрозумілої доктрини конкурсного права в Україні, яка би лягла в основу Закону, що регулює суспільні відносини неплатоспроможності. Закон має бути побудований на новітніх принципах Європейського права: верховенства права; зменшення рівня втручання держави у приватно-правові відносини; вільного доступу до суду; ефективного захисту права на володіння майном; захисту права власності та інших свобод. Зокрема, зазначено на необхідності створення норм права, які захищали би кредит та кредитора, наприклад, при наявності судового рішення, що набрало законної сили, надати кредитору альтернативне, на свій розсуд, право вибору способу досягнення мети повернення боргу: 1) звертатися до органів державної виконавчої служби для примусового стягнення боргу; 2) звернутися із заявою про порушення справи про банкрутство стосовно боржника для відробітку боргу боржником у процедурах розпорядження майном чи санації або для ліквідації банкрута. Подібний правовий підхід може суттєво покращити становище кредитора та прискорити процес виконання судових рішень. При цьому також буде розвантажено органи ДВС від виконавчих проваджень, які на практиці  відкриваються як правило не для виконання, а лише для отримання права доступу до суду. Запропоновано також інші кардинальні зміни до правового регулювання, виражено готовність співпрацювати з робочою групою з питань внесення змін до чинного закону.

Комітетські слухання пройшли у форматі жвавого обговорення виступів та формування пропозицій щодо законодавчого врегулювання проблемних питань з метою покращення законодавства про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Наостанок Голова Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики Андрій Іванчук ініціював створення робочої групи з опрацювання озвучених пропозицій.