flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Господарський суд Одеської області

Підсумки роботи за 2010 рік

Підсумки роботи за 2010 рік

Судом  в 2010 році отримано 3186 позовних заяв, що менше за показники 2009 року на 684 позови. Із загальної кількості отриманих позовних заяв, було відмовлено у прийнятті 45 позовів та повернуто без розгляду 285 позовних заяв.
За підсумками 2010 року  господарський суд розглянув 3022 справи, що на 254 справи менше, ніж у 2009 році, протягом якого було розглянуто 3276 справ.
Більша частина справ розглянута з винесенням рішень – 71,7%, з них позови задоволено повністю або частково у 1684 справах, що становить 55,7% від загальної кількості розглянутих справ. По іншим розглянутим справам – припинено провадження у 695 справах (22,9%), залишено без розгляду 159 справ (5,3%).
 
 
Як і в попередні звітні періоди, у структурі вирішених спорів продовжують залишатись найбільш численними майнові спори – 1828 справ, що становить 60,5% від загальної кількості розглянутих справ та менше за показники 2009 року на 166 справ. Задоволено позовні вимоги повністю чи частково у 1318 справах даної категорії, що становить 72,1% від кількості розглянутих справ майнового характеру. За результатами розгляду  справ присуджено до стягнення  383 636 959 грн.  
Водночас у 2010 році  апеляційною та касаційною інстанціями скасовано на 21 процесуальний акт менше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Поряд з цим, за статистичними даними 22 судових рішення господарського суду Херсонської області, які були скасовані апеляційними інстанціями у попередні звітні періоди, у 2010 році залишені в силі Вищим господарським судом України.
Аналіз статистичної інформації про кількість та причини скасування і зміни судових актів, ухвалених суддями господарського суду Херсонської області, свідчить, що абсолютна більшість спорів вирішується суддями відповідно до норм матеріального та процесуального законодавства, на підставі повноти та об’єктивності аналізу фактичних обставин і зібраних у справі доказів, з достовірністю встановлених господарським судом.
З метою встановлення фактичного стану примусового виконання органами державної виконавчої служби виконавчих документів, виданих господарським судом Херсонської області у звітному періоді здійснено облік даних про звернення наказів до виконання та результатів їх виконання. Так, у 2010 році суддями господарського суду Херсонської області видано 2773 накази. Від виконавчої служби надійшли копії 1363 постанов, із них: 307 постанов про відкриття виконавчого провадження, 835 – про закінчення виконавчого провадження та 65 постанов про повернення виконавчого документа без виконання, зокрема за п. 2, 5 ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» через відсутність майна на яке може бути звернуто стягнення та неможливість з’ясувати місцезнаходження боржника – юридичної особи.
Протягом 2010 року судом розглянуто за приписами статті 121-2 ГПК України 62 скарги на дії та бездіяльність органів виконавчої служби, зокрема 15 скарг на постанови про відкриття виконавчого провадження, 18 – про закінчення виконавчого провадження, 8 – про стягнення виконавчого збору. Причинами задоволення вимог скаржників по 28 скаргах стали: неправомірні дії державних виконавців під час накладення арешту на майно боржника, проведення опису майна боржника без повідомлення та участі останнього, порушення строків проведення виконавчих дій, невжиття заходів до виконання судових рішень. Неодноразово скаржники звертались до суду за межами процесуального строку, передбаченого ст. 121-2 ГПК України без заяви про його поновлення.
Підсумовуючи викладене, відзначимо, що порівняльний аналіз статистичних даних поточного та минулого звітних періодів вказує на суттєве покращення показників роботи за всіма напрямками діяльності господарського суду Херсонської області (судочинство, контроль за виконанням судових рішень, тощо), що обумовлено ефективністю здійснення заходів організаційного та контролюючого характеру, зокрема обговорення на зборах суддів стану здійснення правосуддя, проблем судочинства та шляхів їх вирішення; аналіз причин оскарження дії суддів, причин скасувань судових актів та ін, систематичне проведення в суді занять з підвищення кваліфікації суддів та помічників, на яких здійснюється ознайомлення зі змінами до законодавства; вивчення практики Європейського суду з прав людини.