flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Господарський суд Одеської області

До 30-річчя з дня утворення системи господарських судів України

03 червня 2021, 16:46

SALUS POPULI SUPREMA LEX ESTO

(лат. благо народу хай буде вищим законом)

 

 

      До 30-річчя з дня утворення системи господарських судів України

      Суд є найбільш давньою інституцією людського суспільства. Весь процес розвитку людської спільноти сповнений прагнення до створення справедливого, неупередженого суду. Суспільство завжди покладає великі надії на людей, від яких залежать конституційні гарантії реалізації принципу верховенства права, реальний захист у правосудді прав і свобод людини. Наявність у країні спеціалізованої системи господарських судів — це визнання державою їхньої ролі в розбудові правового суспільства та їхньої добросовісної праці в інтересах права й законності.
В умовах ринкової трансформації економіки розвиток підприємництва, зокрема малого бізнесу, стає одним із найважливіших чинників соціально-економічного зростання. Усвідомлюючи роль підприємництва, держава надає йому всебічної підтримки. У зв’язку із чим, особливої актуальності набуло питання захисту прав суб’єктів господарської діяльності, адже незалежне та неупереджене вирішення господарського спору є однією з умов забезпечення інвестиційної привабливості України, та підвищення підприємницької активності. Судовими органами, що мають завданням розв’язувати господарські спори є система господарських судів України.
Початком створення на теренах України арбітражних судів, у сучасному розумінні, можна вважати заснування комерційного суду в Одесі у 1807 році. Пізніше такі суди були створені у Феодосії (1819 р.) та в Ізмаїлі (1824 р.).
На Лівобережній Україні також існували арбітражні комісії або, як їх називали, біржові суди.
За часів СРСР, незважаючи на наявність функцій із вирішення спорів, арбітражі не були незалежними судовими органами і при ухваленні рішень арбітражі керувалися не тільки правовими нормами, але й вказівками партійних органів.
Із переходом до ринкової економіки виникла необхідність кардинально перебудувати систему органів, що вирішують господарські спори, забезпечивши тим самим однаковий захист прав і законних інтересів усіх суб'єктів господарського життя.
Закон Української РСР «Про арбітражний суд» був прийнятий Верховною Радою республіки 4 червня 1991 року. Уперше в історії СРСР сформувалася самостійна система арбітражних судів в окремій республіці. Цей Закон наново з 1917 р. започаткував здійснення правосуддя в господарських справах спеціалізованими судовими установами.
Конституція України, прийнята 28 червня 1996 року, закріпила нову систему судових органів у державі встановивши, що судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції. Водночас, п. 12 Перехідних положень передбачалося, що Верховний Суд України і Вищий арбітражний суд України здійснюють свої повноваження відповідно до чинного законодавства України до сформування системи судів загальної юрисдикції відповідно до ст. 125 Конституції, але не довше, ніж п’ять років.
Черговим вагомим кроком у реформуванні арбітражно-судової системи держави стала так звана мала судова реформа. 21 червня 2001 р. прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про арбітражний суд», яким, зокрема слово «арбітражний» замінено словом «господарський», запроваджено три ланкову систему судів, утворено апеляційну і касаційну інстанції для розгляду скарг на рішення місцевих судів, змінено обсяг прав учасників судового процесу. Замість арбітражних судів з’явилися господарські суди, які є спеціалізованими судами у системі судів загальної юрисдикції, Арбітражний процесуальний кодекс України відповідно став Господарським процесуальним кодексом України, а Вищий арбітражний суд України - Вищим господарським судом України.
Важливим стало прийняття у 2002 р. нового Закону України «Про судоустрій України», яке умовно завершило перший етап судової реформи. Із моменту введення його в дію втратив силу Закон України «Про господарські суди».
Відповідно до Указів Президента України 2001 року, почали функціонувати 7 апеляційних господарських судів (Дніпропетровський, Донецький, Київський, Львівський, Одеський, Севастопольський та Харківський), у 2002 р. утворені Житомирський та Запорізький, а у 2003 році — Київський міжобласний і Луганський апеляційні господарські суди.
Наступний етап реформування системи господарських судів ознаменувався прийняттям 7 липня 2010 р. Закону України «Про судоустрій і статус суддів», яким визначено організацію здійснення правосуддя, систему судів загальної юрисдикції, статус суддів, порядок здійснення суддівського самоврядування тощо.
Законодавчі ініціативи у 2014-2015 рр. ліквідувати систему господарських судів викликали значний супротив з боку правничої спільноти та закінчилися безрезультатно.
Вищий господарський суд України залишався вищим судовим органом системи господарських судів до 2017 року. Судова реформа 2016 року передбачила ліквідацію ВГСУ у зв'язку з утворенням нового Верховного Суду. Це сталося 15 грудня 2017 року, після чого запрацював Касаційний господарський суд.
Наразі судова влада, а разом із нею і система господарських судів, знаходиться у процесі подальшого реформування, кінцевою метою якого є підвищення якості правосуддя, а значить і забезпечення належного захисту прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб.
Належне місце серед господарських судів посідав і посідає Господарський суд Херсонської області.
Наш суд сьогодні це – 10 суддів та 46 працівників апарату, які забезпечують високий професійний рівень щодо розгляду найскладніших категорій справ.
Із 1983 року по 2010 рік очолювала колектив суду Заслужений юрист України - Литвинова Ганна Прокопівна. Основним надбанням Ганни Прокопівни за час перебування на посаді голови суду є створення міцного, дружнього колективу. Саме заслугою Ганни Прокопівни є відновлення будинку господарського суду – однієї із найкрасивіших споруд міста.
Сумлінна праця Литвинової Ганни Прокопівни на ниві судочинства була відзначена на найвищому державному рівні – у 2000 році присвоєно звання Заслужений юрист України. Ганна Прокопівна є Почесним працівником Арбітражного суду України та Ветераном господарських судів України. Також має низку відомчих нагород, зокрема грамоти Верховного суду України, Вищого господарського суду України, Ради суддів України та Ради суддів господарських судів України.
У період із листопада 2010 року по лютий 2017 року посаду голови Господарського суду Херсонської області займав суддя Закурін Микола Костянтинович, який доклав усіх зусиль по формуванню колективу суду, спроможного оперативно, ефективно і якісно вирішувати поставлені перед ним завдання. Микола Костянтинович як керівник завжди вирізнявся спроможністю до інновацій, здатним організувати роботу суду таким чином, щоб забезпечити максимальну ефективність його функціонування. Микола Костянтинович є кандидатом юридичних наук, Почесним працівником господарського суду України, його діяльність неодноразово відзначалася почесними грамотами Вищого господарського суду України та Ради суддів господарських судів України.
Із березня 2017 року по березень 2020 року Господарський суд Херсонської області очолював суддя Пригуза Павло Дмитрович. За час своєї каденції Павло Дмитрович багато зробив для покращення матеріально-технічного забезпечення суду та реалізації судом комунікативної та просвітницької функцій, зокрема через проведення днів відкритих дверей, конференцій, круглих столів тощо. Як кандидат юридичних наук Павло Дмитрович здійснює наукові дослідження у сфері права неспроможності та банкрутства, результати яких висвітлює у численних наукових публікаціях. За свій внесок у здійснення правосуддя та зміцнення законності в державі нагороджений грамотами Вищого господарського суду та Ради суддів господарських судів України та іншими.
Із березня 2020 року по теперішній час головою Господарського суду Херсонської області є Литвинова Вікторія Володимирівна. На час головування Вікторії Володимирівни припадають два роки функціонування суду в умовах обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та обмеженого фінансування судової системи. За таких складних обставин, голова суду прикладає усіх зусиль для підтримання належного кадрового, фінансового та матеріально-технічного забезпечення Господарського суду Херсонської області та забезпечення доступу до правосуддя.
Загалом, вважаємо символічним те, що господарські суди стали однолітками незалежної України. Відкривши процес спеціалізації судів 30 років тому, вони разом з державою переживали складні процеси становлення і трансформації.
Колективу Господарського суду Херсонської області особливо приємно бути причетними до таких перетворень. Адже господарські суди сьогодні стали одним з потужних важелів українського судочинства, ключовою функцією якого є сприяння розвиткові ринкових засад в економічних відносинах, від яких сьогодні залежить доля народу України.
Херсонщина має потужний економічний потенціал. Сьогодні, коли майбутнє області вбачається в її ефективному соціально-економічному розвитку, особливого значення набувають дії високопрофесійних суддів господарського суду, спрямовані на забезпечення прав та законних інтересів усіх суб’єктів господарської діяльності.
Упевнені, що система господарських судів гідно витримала перевірку часом і довела свою спроможність якісно, оперативно та об'єктивно забезпечувати захист прав та інтересів суб'єктів господарювання.
Окремо хотілося б відзначити державних арбітрів, суддів у відставці, колишніх працівників апарату суду, які своєю відповідальною, високопрофесійною працею зробили вагомий внесок у становлення та розбудову господарського (арбітражного) судочинства.
Оглядаючись у минуле, краще усвідомлюємо сучасне, відчуваємо потенціал, оцінюємо надбання, розуміємо вагу власних дій, шляхів і напрямків розвитку системи.
Запевняємо, що суддівський корпус Господарського суду Херсонської області завжди буде вірним складеній присязі, із честю виконуватиме свої обов’язки в ім’я законності, гуманізму, справедливості, захисту прав і свобод.
Зміцнення і захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини, закріплених у правових нормах цінностей громадянського суспільства, забезпечення верховенства права та правопорядку — наш повсякденний обов’язок, велика честь і відповідальність.
Нам є чим пишатися, є над чим працювати.
Твердо переконані, що пройдемо відповідальний шлях судової реформи та досягнемо спільної мети — підвищення ефективності судового захисту, довіри до судової гілки влади нашої держави.


Колектив Господарського суду Херсонської області