flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Господарський суд Одеської області

Підсумкова нарада по наданню методичної допомоги з питань застосування законодавства про банкрутство господарським судам Одеського апеляційного округу

20 березня 2017, 12:00

 В Одеському апеляційному окрузі проведено нараду з розгляду справ про банкрутство

З метою надання допомоги у вирішенні проблемних питань застосування законодавства про банкрутство виконання плану роботи Вищого господарського суду України на 2017 рік надано методичну допомогу судам Одеського апеляційного округу. У рамках цього заходу 20 березня на базі Господарського суду Херсонської області відбулося засідання круглого столу за участю суддів Господарського суду Херсонської області та судді Вищого господарського суду України, доктора юридичних наук, професора, головного редактора науково-практичного журналу «Санація і банкрутство» Полякова Бориса Мойсейович.
24 березня 2017 року у конференц-залі Господарського суду Херсонської області робочою групою Вищого господарського суду України у складі судді Полякова Б.М. проведена підсумкова нарада за результатами надання методичної допомоги у застосуванні законодавства про банкрутство Господарським судам Одеського апеляційного округу, яка проходить на виконання пункту 2.9 плану роботи Вищого господарського суду України на 2017 рік.
        Підсумкова нарада проводилась за участю суддів Господарського суду Одеської області , суддів Одеського апеляційного Господарського суду у режимі відеоконференції з Господарськими судами Миколаївської і Херсонської областей.
                                                  
Стан справ у суді:
Господарським судом Херсонської області проведено аналіз застосування норм матеріального і процесуального права у справах про банкрутство та у справах, пов’язаних з банкрутством за 2015-2016 роки. На підставі проведеного дослідження вбачається значне зменшення кількості вказаних заяв, що надходять до суду. Так,  протягом 2016 року до Господарського суду Херсонської області надійшло 57 заяв, а за 2015 рік - 107 заяв.
Колегією з розгляду справ про банкрутство станом 01.01.2017 року закінчено провадження у 45 справах: 39 проваджень припинено у зв’язку з затвердженням звіту ліквідаторів, прийнято рішення про  припинення юридичної особи та ліквідацію боржника; на підставі затвердження мирової угоди між боржником та кредитором припинено 3 провадження; 1 – у зв’язку з виконанням всіх зобов’язань перед кредиторами, 1 – з інших підстав, 1 – залишено без розгляду. Для порівняння за 2015 рік було закінчено провадження у 36 справах.
Керуючись приписами  п.8. ст.23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» згідно з якими до визнання боржника банкрутом спори боржника з кредиторами, які мають поточні вимоги до боржника, вирішуються шляхом їх розгляду у позовному провадженні господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство та п. 4 ст.10 вищезгаданого закону, яким  встановлено, що суд, у провадженні якого  перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника, у тому числі  вимоги про стягнення заробітної плати, місцевий суд (за 2016 рік) розглянув 5 позовів з таких підстав: задоволено повністю – 4.
 
Характеристика інвестиційного клімату в Україні:
Наприкінці 2016 року Світовий банк оприлюднив результати  щорічного дослідження  «Doing Business», яке оцінює регуляторний клімат в країні, або як впроваджуються зміни у законодавство з метою покращення умов для підприємницької діяльності. Рейтинг включає 190 країн та охоплює період ІІ півріччя 2015 – І півріччя 2016 років. Традиційно, в межах дослідження здійснена оцінка за 10-ма компонентами, одним з яких є вирішення проблем неплатоспроможності. За загальним підсумком усіх критеріїв в рейтингу легкості ведення бізнесу Україна опинилася на 80 місці. Позитивні зрушення експертами відзначено лише в 2 з 10 основних компонентів дослідження - «Захист прав міноритарних інвесторів» та «Забезпечення виконання контрактів». Найгірший рейтинговий показник України – вирішення проблем неплатоспроможності (150 місце), яким досліджуються часові та фінансові витрати, а також кінцевий результат процесу вирішення питань неплатоспроможності підприємства. Отже, дослідження формування та функціонування механізму відновлення платоспроможності підприємств чи визнання їх банкрутами та пошук шляхів його вдосконалення на сьогодні є надзвичайно важливим і актуальним питанням.