18 серпня 2017 року Харківське регіональне відділення Національної школи суддів України за програмою періодичного навчання суддів місцевих та апеляційних судів провело семінар на тему: “Незалежність та ефективність судової влади у світлі змін до процесуального законодавства України”.
З вітальним словом до учасників заходу звернулась директор Харківського регіонального відділення НШСУ Валентина Коржик, яка нагадала, що семінар організовано з метою підвищення рівня кваліфікації суддів місцевих і апеляційних судів із застосуванням інтерактивних методів навчання та із залученням до дискусії досвідчених суддів, юристів і провідних науковців, зокрема, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
Учасники семінару зосередили увагу на основних тенденціях змін до процедури розгляду цивільних, господарських та адміністративних справ.
У рамках ІІІ сесії “Новели господарського процесу” виступили судді господарських судів, зокрема, суддя-спікер, секретар Пленуму ВГСУ Лариса Рогач окреслила основні особливості процесуальних норм, закладених у проектах кодексів. Вона наголосила, що новий ГПК - це вимога часу.
Також про переваги проектів процесуальних кодексів та можливі виклики, які можуть постати при їх правозастосуванні, розповідали судді Господарського суду Харківської області Тетяна Суярко та Олексій Бринцев. У свою чергу суддя-спікер Господарського суду Луганської області Олена Фонова представила присутнім доповідь на тему: “Інститут свідків у господарському процесі”.
Крім того, під час вказаної сесії учасники семінару обговорили концепцію змін до ГПК України, нові підходи до визначення способів захисту прав у господарському процесі, наказне провадження як новацію господарського процесу тощо.
Понад 150 суддів, науковців та юристів з різних регіонів України у ході семінару напрацьовували механізми для ефективної співпраці в умовах нових правил та процедур. На їх переконання, вже сьогодні є нагальна необхідність вивчати та обговорювати основні концептуальні засади нових процесуальних правил, передбачати шляхи подолання можливих викликів, що виникнуть під час практичного застосування.
Основною метою внесення змін до процесуальних кодексів є забезпечення ефективності судового процесу, в тому числі через чітке розмежування юрисдикції судів різних спеціалізацій, запровадження ефективних механізмів запобігання зловживанню процесуальними правами, дотримання стадійності судового процесу й розумних строків судового розгляду, розширення та посилення ролі альтернативних способів вирішення спорів, розв'язання питання групових позовів та інші завдання, які дозволять зменшити навантаження на судову систему.
Джерело: http://www.arbitr.gov.ua/news/3352/