flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Господарський суд Одеської області

2001 р. Суддя Закурін М.К. "Законодавство про обіг векселів в Україні"

17 січня 2018, 12:49

 ЗакурінМ.К.,

суддя господарськогосуду Херсонської області
 
Законодавство про обіг векселів в Україні.
Помилки — причини недійсності векселя
 
До приєднання України до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфіко­ваний Закон про переказні векселі та прості векселі (Закон України з аналогічною назвою від 6 липня 1999 року № 826-ХIV), котра згідно з повідомленням Генерального секретаря ООН набрала чинності для України з 6 січня 2000 року, вексельний обіг у нашій державі законо­давчо був урегульований Постановою Верховної Ради України «Про застосування векселів в господарському обороті України» від 17 червня 1992 року № 2470-ХІІ, якою було передбаче­но введення вексельного обігу з використанням простого і переказного векселів відповідно до Женевської конвенції 1930 року.
Оскільки в той час, тобто на день прийняття вказаної Постанови, Україна не приєдналась офіційно до зазначеної Конвенції, то фактично діяло розроблене та введене в дію 7 серпня 1937 року Положення про перевідний і простий векселі, затверджене Постановою ЦВК і РНК СРСР № 104/1341 від тієї ж дати (Радянський Союз приєднався до неї 25 листопада 1936 року).
Відповідно до прав, наданих Конвенцією в Додатку II, згідно з якими при формуванні норм національного вексельного права допускаються деякі застереження до Уніфікованого Закону, законодавець Радянського Союзу скористався наданим таким правом, у зв'язку з чим змінив зміст деяких статей, а саме в статтях 1 і 75, виключив найменування «переказний» і «простий» вексель, встановивши достатність такого реквізиту векселя як найменування «вексель», котре повинне бути включене до тексту самого документа.
Згодом Кабінетом Міністрів України на виконання пункту 2 вказаної раніше Постанови ВР України були затверджені Правила виготовлення і використання вексельних бланків (Постанова КМУ № 528 від 10 вересня 1992 року).
Відповідно до пункту 3 цієї постанови Урядом в імперативному порядку були встановле­ні обов'язкові реквізити вексельного бланка, а саме в тому числі передбачено, що вони по­винні відповідати зразкам згідно з додатками № 1 і 2.
Фактично в цих додатках зображені ескізи переказного та простого векселів, у яких ві­дображаються серед інших реквізитів вексельна мітка, тобто вимоги пунктів 1 і 75 Положен­ня про переказний і простий вексель щодо обов'язкової вказівки в тексті документа його найменування — «вексель».
Ніяких проблем з обігом таких уніфікованих і в той же час простих у заповненні вексе­лів не виникало.
Але, з приєднанням України до Женевської Конвенції, ці бланки переказного і простого векселів, на мій погляд, є недійсними, хоч вони широко вживаються в обігу між суб'єктами підприємницької діяльності.
Спробую пояснити це твердження за допомогою чинного законодавства.
Як указувалося раніше, Уніфікований Закон статтями 1 і 75 дещо відрізняється від пун­ктів 1 і 75 Положення про переказний і простий вексель саме найменуванням документа, котре повинне бути включене до тексту документа — в Уніфікованому Законі це назва «пе­реказний вексель» і «простий вексель», а в Положенні і в зразках бланків векселів, виготов­лених відповідно до Постанови КМУ № 528 — просто «вексель».
Отже, різниця існує.
З огляду на це виникає запитання: а які наслідки такої невідповідності?
Наслідки відсутності такого значущого реквізиту, як назва «переказний вексель» або «простий вексель», в тексті документа передбачені в статтях 2 і 76 Уніфікованого Закону, від­повідно до яких документ, у якому відсутній будь-який з реквізитів, наведених відповідно у статтях 1 і 75, не має сили переказного або простого векселя, а тому такий вексель може бу­ти судом визнаний недійсним, а нотаріусом — відмовлено у вчиненні протесту векселя.
У юридичних колах існує думка, що цю проблему можна вирішити. Я маю на увазі уже видані з часу чинності на території України Женевської Конвенції за зразками Постанови КМУ № 528 переказні прості векселі без завдання шкоди суб'єктам вексельного права, шля­хом мотивування того, що на бланках переказного і простого векселів, виготовлених відпо­відно до згаданої вище Постанови КМУ, є вказана їх назва, а саме «переказний вексель» і «простий вексель».
Але ця думка є хибною, оскільки полеміка та дискусії з приводу назви документа — век­селя, котра не включена до тексту самого документа, вже давно закінчені, тобто назви «пе­реказний вексель» і «простий вексель» повинні включатись саме у текст документа, а не окремо в його назву.
Ви можете запитати: що ж робити тепер, коли інші бланки відсутні, а, тим більше, дію Постанови КМУ № 528 ніхто не відміняв і не вносив до неї відповідні корективи?
На мою думку, поки не внесені відповідні зміни до чинного вітчизняного законодавства, котре регулює вексельний обіг, є дуже простий та ефективний спосіб захистити свої права векселедержателя (або іншої особи), вимагаючи від особи, яка видає вексель, внесення до­повнення до тексту векселя, вказуючи обов'язковий реквізит «переказний» або «простий вексель», тобто дописати це за допомогою ручки. Крім цього, потрібно вимагати від вексе­ледавця ставити підпис — для підтвердження такого доповнення.
 
Вісник господарського судочинства
Випуск 4’2001, ст..11